Testování JRD 2021

Dobrý den všem dogařům,
mám pro vás nové informace ohledně testování na JRD (juvenilní renální dysplazii). Moc děkuji těm, kteří nechali své psy otestovat. Není vás málo, což je velmi příznivé. Je potřeba ještě otestovat starší psy, kteří jsou zdraví (v podstatě je jasné, že když se otestují např.7,8,9-ti letí psi, JRD se u nich neprojevila), aby se lépe zmapovala celá skupina a aby se tak přesněji mohly zpracovat výsledky. Čím více psů v různých věkových kategoriích a v různých barvách bude testováno, tím lépe se nám vliv mutovaných alel na výskyt JRD bude určovat.
Již nyní ale můžeme bez jakéhokoliv zveřejňování konkrétních informací o jednotlivých psech(které zůstanou nezveřejněny i nadále) říci, že u testovaných zvířat jsou téměř všechny alely mutované, a to s různými typy mutací. Tyto statistické a tedy anonymní výsledky beze jmen psů bude možné vidět po ukončení tohoto cyklu testování. Je to v podstatě dobrá zpráva, protože to znamená, že u nás, ale i jinde v Evropě se mutované alely u ND vyskytují v opravdu velkém množství, a tím je menší pravděpodobnost, že jejich přítomnost má zásadní vliv na výskyt JRD. Celou problematiku neustále konzultuji s paní doktorkou Pekovou, s chovateli i s různými veterináři (MVDr.Milan Štourač, MVDr.Heiko Wagner, MVDr.Patrizio Donati, Ksenija Oseli Donati, naši chovatelé v Čechách, písemné vyjádření specialisty na ledviny pana doktora Kučery jedné z majitelek ND …). Informace z Kanady, že se JRD vyskytla ve více případech na základě silného vlivu mutované alely je pro nás ne příliš podstatná; jednak byla tato zjištění sporována, jednak se vyskytujeme na jiném konci světa, kde může být situace odlišná. Také je mnoho plemen psů, u kterých se JRD vyskytuje a rovněž jsou plemena, kde se nikdy neobjevila. Je tedy pravděpodobné, že ve finále dospějeme k závěru, že můžeme brát souvislost mutovaných alel s výskytem JRD jako nepodstatnou. Bohužel, víme dobře, že genetika si občas pohraje a objeví se nějaká nemoc, kterou nemůžeme jako chovatelé ovlivnit. Je ale dobré, že testováním jsme zase o kousek dál v odhalení toho, jaké genetické informace naše ND nesou. Někteří chovatelé a majitelé německých dog mi poslali již výsledky testů, prosím i ostatní, pokud to není problém, aby mi výsledky testů poslali, abych mohla k jednotlivým mutovaným alelám udělat tzv.“čárku“.
Některé z vás bude asi zajímat i konkrétní situace spojená s úhynem štěňátek v CHS Hradecká hvězda, pan Koza své psy již nechal otestovat a přeposlal mi výsledky, které jsou velmi podobné jako všechny ostatní výsledky testování po celé ČR, i u psů importovaných nebo z krytí v zahraničí.
Po ukončení testování uveřejníme celkový přehled s počtem a typy mutovaných alel, nejspíš asi rozdělený na jednotlivé barevné rázy.
Na závěr bych Vám ráda předeslala, že se připravuje webinář na toto téma a také to, že paní doktorka Peková navrhla, že pokud to situace dovolí, někdy v létě by pro nás otevřela seminář na téma JRD + možná i nějaké další téma zajímavé pro chovatele ND v posluchárně její laboratoře, kterou si určitě budou ti, které to zajímá, moci prohlédnout.
Díky všem
Dagmar Kartalová