DogoDol- je doplněk stravy pro psy a kočky s neuroprotektivním účinkem.
DogoDo proti bolesti
DogoDol ® – potravinový doplněk stravy proti bolesti pro psy a kočky s neuroprotektivním účinkem a s výraznou podporou imunity.
▌Účinný proti bolesti
▌Neuroprotektivní účinek a zlepšení během několika dnů
▌Silně zvyšuje imunitu zvířat
▌Využití přírodních extraktů z olivovníku evropského, kadidlovníku pilovitého, tužebníku jilmového, avokáda ad.
▌Pro psy všech velikostí i kočky
Složky obsažené v 1 tabletě :
Palmitoylethanolamid (PEA) | 160 mg |
Nezmýdelnitelná frakce avokáda a sóji (ASU-Avovida®) | 60 mg |
prášek Spirea ulmaria | 40 mg |
Fytosteroly | 30 mg |
Boswellia serrata Roxb. ex Colebr.: extrakt z Olibanum(výtažek z kadidlovníku pilovitého, indiánské kadidlo) | 500 mg |
Olea europaea L.: extrakt z olivovníku evropského | 500 mg |
Vitamín C | 200 mg |
▌FYTOSTEROLY
Fytosteroly jsou rostlinné steroly zvláště hojně se vyskytující v rostlinných olejích, ořechách, luštěninách, semenech, obilovinách, čerstvém ovoci a zelenině. Z chemického hlediska jsou podobné cholesterolu, a proto napodobením jeho struktury v důsledku sterické překážky mohou snížit jeho absorpci ve střevě kontrolou jeho plazmatických hladin. Za posledních 15 let několik studií zdůraznilo další stejně důležité vlastnosti fytosterolů včetně určité imunologické aktivity. Zdá se, že jejich aktivita na imunitní úrovni je především na úrovni specifických lymfocytů nebo pomocných T lymfocytů (TH1 a TH2), které pomáhají udržovat normální fungování, a proto podporují specifickou imunitu.
▌Boswellia serrata Roxb. ex Colebr.: Olibanum extrakt –Kadidlovník pilovitý – výtažek z kadidlovníku
Kadidlovník pilovitý je středně velký až rozvětvený strom z čeledi Burseraceae – březulovité. Roste v suchých horských oblastech Indie, severní Afriky a Blízkého východu. Lék, nebo spíše použitá léčivá část rostliny, je gumolejová pryskyřice, která se odebere řezem z kmene stromu a která se poté uloží do bambusového koše speciálně vyrobeného k odstranění oleje a zpevnění pryskyřice. Oleo-gumové pryskyřice obsahují asi 30-60% pryskyřice, 5-10% silic a zbytek tvoří polysacharidy. Pryskyřičná část kadidlovníku se skládá převážně z mono, di a triterpenů a pentacyklických triterpenových kyselin, jako je kyselina β-boswellová, kyselina acetyl-β-boswellová, kyselina 11-keto-β-boswellová a acetyl-11-keto-β-boswellic . Studie in vitro a na zvířecích modelech ukázaly, že boswellové kyseliny zasahují inhibicí syntézy některých mediátorů imunitní odpovědi, jako je enzym 5-lipoxygenáza a leukotrieny, které podporují poškození volnými radikály.
▌Olea europaea L.: OLIVOVNÍK EVROPSKÝ – Extrakt z olivovníku:
Olivovník (Olea europea L.) je ovocný strom pěstovaný v mnoha částech světa, ale hlavní oblastí produkce je oblast Středomoří. Hlavním produktem získaným z olivovníku je olej extrahovaný z plodu, masité elipsoidní nebo vejčité peckovice tvořené dužinou, která obsahuje olej, a dřevnatou a vrásčitou pecku. Olivový olej je široce studován kvůli své antioxidační síle způsobené velkým počtem fenolických složek. Jsou to však především olivové listy, které obsahují největší množství těchto látek. Fenolické sloučeniny jsou produkty sekundárního metabolismu rostlin. V případě olivovníku jsou důsledkem reaktivity na útok patogenů a reakce na poranění hmyzem. V olivovníku bylo identifikováno pět skupin fenolových sloučenin: oleuropeosidy (oleuropein a verbascoside); flavony (luteolin-7-glukosid, apigenin-7-glukosid, diosmetina-7-glukosid, luteolin a diosmetina); flavonoly (rutin); flavan-3-oleje (katechin) a fenolové deriváty (tyrosol, hydroxytyrosol, vanilin, kyselina vanilová a kyselina kávová). Fenolické sloučeniny jsou známé svými antioxidačními vlastnostmi nebo neutralizací volných radikálů. Volné radikály jsou produkty, které jsou generovány fyziologickými chemickými reakcemi využívajícími kyslík a jsou vysoce reaktivními chemickými látkami. Při nadměrné produkci těchto látek může na buněčné úrovni dojít k oxidačnímu poškození. Toto poškození buněk souvisí se zvýšeným rizikem rozvoje chronických onemocnění, a proto se předpokládá, že příjem látek s antioxidačním účinkem je užitečný k minimalizaci oxidačního poškození.
▌VTAMÍN C
Vitamín C je ve vodě rozpustný vitamín a je základní složkou, protože není vytvářen v těle většiny savců. Nachází se hlavně v potravinách rostlinného původu, jako je čerstvé kyselé ovoce (citrusové plody, ananas, jahody, třešně atd.), čerstvá zelenina (salát, ředkev, špenát, brokolice, zelí, rajčata, papriky atd …) a hlízy (brambory). Je to silný antioxidant a kofaktor pro skupinu biosyntetických a genově regulujících enzymů. Vitamín C přispívá k imunitní obraně podporou různých buněčných funkcí vrozeného i adaptivního imunitního systému. Má důležitou funkci jako epiteliální bariéra proti patogenům a podporuje čisticí aktivitu pokožky před kyslíkovými radikály, čímž potenciálně chrání před oxidačním stresem z prostředí. Vitamín C se hromadí ve fagocytárních buňkách, jako jsou neutrofily, a může zvýšit chemotaxi, fagocytózu a tvorbu reaktivních forem kyslíku, a nakonec mikrobiální zabíjení. Zasahuje také do mechanismu buněčné apoptózy a do eliminace vyčerpaných neutrofilů z míst infekce makrofágy, čímž snižuje nekrózu a potenciální poškození tkáně. Role vitaminu C na úrovni specifických nebo takzvaných buněk adaptivní imunity je méně jasná, ale některé studie ukázaly, že vitamín C zlepšuje diferenciaci a proliferaci B a T buněk (specifické imunitní buňky), pravděpodobně díky jeho účinkou na genetickou regulaci. Nedostatek vitamínu C může vést ke snížení imunity. Doplnění vitaminu C může být proto zvláště indikováno jako podpora imunitních funkcí.
▌Bibliografie: Palmitoylethanolamid je činidlo modifikující onemocnění v periferní neuropatii: úleva od bolesti a neuroprotekce sdílejí mechanismus zprostředkovaný PPAR-alfa. Mediátory Zánět. 2013; 2013: 328797. -Di Cesare Mannelli L, D’Agostino G, Pacini A, Russo R, Zanardelli M, Ghelardini C, Caligna¬no A. Neuroprotektivní aktivity pal¬157 mitoylethanolamide ve zvířecím modelu Parkinsonovy choroby. PLoS One. 2012; 7 (8): e41880. Esposito E, Impellizzeri D, Mazzon E, Paterniti I, Cuzzocrea S. Molekulární důkazy o zapojení PPAR-δ a PPAR-γ do protizánětlivých a neuroprotektivních aktivit palmitoylethanolamidu po traumatu míchy. J Neurozánět; 2013; 10 (1): 20. Paterniti I, Impellizzeri D, Crupi R, Morabito R, Campolo M, Esposito E, Cuzzocrea S. C Scuderi, C Stecca, M Valenza, P Ratano, MR Bronzuoli, S Bartoli, L Steardo, E Pompili, L Fumagalli, P Campolongo a L Steardo Dvojitě zaslepená, prospektivní, placebem kontrolovaná studie. Scand J Rheumatol 2001; 30 (4): 242-247. Appelboom, T., Schuermans, J., Verbruggen, G., Henrotin, Y. a Reginster, J. Y. Možný “chondroprotektivní” účinek nezmýdelnitelných složek avokáda a sóji in vivo. Drugs Exp.Clin.Res. 1998; 24 (1): 41-50. Khayyal, MT a el Ghazaly, MA Avokádové nesaponifikátory sóji (ASU) potlačují expresi genu TNF-alfa, IL-1beta, COX-2, iNOS a produkci prostaglandinu E2 a oxidu dusnatého v artikulárních chondrocytech a monocytech / makrofágech RY Au, TK Al -Talib, AY Au, PV Phan, CG Frondoza Antioxidační, protizánětlivá a gastroprotektivní aktivita Filipendula ulmaria (L.) Maxim. a Filipendula vulgaris Moench Stevan Samardžić, Jelena Arsenijević, Dragana Božić, Marina Milenković, Vele Tešević, Zoran Maksimović rostlinné steroly a steroliny: přehled jejich imunomodulačních vlastností Patrick J.D. Bouic, PhD a Johan H. Lamprecht, MD Boswellia Serrata, potenciální protizánětlivý agent: Přehled MZ SIDDIQUI * divize zpracování a vývoje produktů, Indický institut přírodních pryskyřic a žvýkaček, Namkum, Ranchi-834010, Indie Polyfenolové výhody olivového listu (Olea europaea L) lidskému zdraví Patricia Vogel, Isabel Kasper Machado, Juliano Garavaglia, Valdeni Terezinha Zani, Daiana de Souza a Simone Morelo Dal Bosco. Vitamín C a imunitní funkce Anitra C Carr, Silvia Maggini Role vitaminu C v léčbě bolesti: nové poznatky Anitra C Carr, Cate McCall
▌Palmitoylethanolamid (PEA). Z chemického hlediska je PEA amid kyseliny palmitové s ethanolaminem. Jedná se o endogenní molekulu, která je zvláště hojná v mozkových tkáních. Je také přítomen v mnoha potravinách, jako je sója, rajčata, vejce, arašídy, hrášek atd. PEA na endogenní úrovni se syntetizuje podle stimulů schopných vyvolat imunitní odpověď; několik studií ukázalo, jak se endogenní hladiny PEA mohou změnit po zánětlivých procesech. PEA je známý svými antioxidačními vlastnostmi; na buněčné úrovni to lze vyjádřt také jako neuroprotektivní účinek. Nezmýdelnitelná část avokáda a sóji, avokádový olej a sójový olej, stejně jako všechny oleje, se skládají z převládající složky zvané „zmýdelnitelná frakce“ sestávající z triglyceridů, diglyceridů a monoglyceridů a ze složky nazývané „nezmýdelnitelná frakce“ sestávající z řady sekundárních sloučenin. Nezmýdelnitelná frakce oleje je chemická složka, která ve styku s louhem sodným nereaguje a zůstává v roztoku. Frakce je bohatá na různé chemické složky, které se liší podle druhu oleje. V avokádovém oleji představuje asi 2–12% oleje a je tvořena převážně fytosteroly, terpenickými alkoholy, avokatiny, těkavými kyselinami a vitamíny rozpustnými v tucích, včetně vitaminu E; v sójovém oleji představuje asi 2% oleje a skládá se převážně ze sójového lecitinu a fytosterolů. Soubor těchto dvou frakcí tvoří složku ASU-Avovida®; ta byla předmětem několika studií, které popsaly účinky na zdraví kloubů i svalů, zejména zdůraznily chondroprotektivní účinek, který se zdá být spojen s zvýšením syntézy kolagenu v kloubních chondrocytech, hlavně díky fytosterolům (Beta-sitosterol, Beta-sitosterologlukosid, Stigmasterol, Capesterol), které patří mezi hlavní složky ASU-Avovida®.
Spirea ulmaria(Tužebník jilmový)- je vytrvalá bylina patřící do čeledi Růžovitých. Samovolně roste ve vlhkých horských a kopcovitých oblastech, zejména podél vodních toků. Používají se hlavně kvetoucí vrcholy této rostliny, které se sklízejí v červnu až červenci, kdy težebník začíná kvést. Na počátku 19. století byla kyselina salicylová poprvé izolována právě z tužebníku jilmového, předchůdce dobře známého „aspirinu“ vyráběného synteticky a jehož název pochází z této rostliny. Fytochemické analýzy ukázaly, že druhy “Filipendula” jsou obzvláště bohaté na polyfenoly, včetně flavonových glykosidů a ellagitaninů. Studie in vitro ukázaly, že polyfenoly Tužebníku jilmového mají antioxidační vlastnosti a jsou také schopné inhibovat syntézu různých mediátorů imunitní odpovědi, jako je např. prostaglandin E2 (PGE2) a tromboxan B2 (TXB2).
Doporučená denní dávka
Psi méně než 10 Kg | 1 tableta |
Psi 10 – 20 kg | 2 tablety |
Psi 20 – 30 kg | 3 tablety |
Psi 30 – 40 kg | 4 tablety |
Psi nad 40 kg | 5 tablety |
▌Balení:
Dodol balení 45 tablet po 1 g
▌Způsob podání:
Přidejte tablety do denní krmné dávky zvířete nebo vložte přímo do tlamy zvířete, na základě hmotnosti, asi 7-10 po sobě jdoucích dnů. V případě potřeby opakujte dalších 10 dní a pokračujte, dokud je třeba.