ARTRÓZA

(publikováno 17.01.2018 – zdroj:Dogoteka)

Osteoartróza nebo artrosa nebo osteoartritida je degenerativní onemocnění postihující klouby. Ve veterinární medicíně je také znám jako Degenerative Joint Desease (DJD).

Jedná se o progresivní a nevratnou patologii charakterizovanou degenerací kloubních chrupavek, změnami v subchondrální kosti, vznikem osteofytů a zánětem a fibrózou kloubní jamky.

Ze studie některých kostí dinosaurů bylo možné zjistit, že tato zvířata již trpěla artrózou. V lidské a veterinární patologii je osteoartróza neboli artróza nebo také DJD extrémně častým onemocněním. Nedávno provedený výzkum (Pfizer Animal Health) ukazuje, že 20% psů starších jednoho roku je postiženo symptomatickou a/nebo radiologicky projevovanou nemocí.

Osteoartróza je třetí příčinou užívání léků u psů.

Zjednodušeně lze říci, že tři situace jsou příčinou artrózy jsou tři následující situace:

 1. abnormální síla působící na normální kloub, poté co došlo k zlomenině, kloubní dislokaci nebo prasknutí kloubních vazů.
 2. normální síla, působící na abnormální kloubní spojení jako v případě dysplazie, loktů, kolen a ramen, nebo v případě špatných kloubních ohraničení.
 3. kloubní infekce

Hlavní ortopedické patologie, které váhou při osteoartróze, jsou:

 • Rameno: osteochondritis dissecans
 • Loket: dysplázie a vrozená dislokace
 • Zápěstí: úhlové odchylky (valgus, varismus, hyperflexní syndrom)
 • Kyčle: dysplázie
 • Kolena: osteochondritida, luxace čéšky, genu valgus
 • Nárt: osteochondritida a vady úhlení
 • Ruka a noha: defekty sezamové kosti (os sesamoideum)

Hlavním příznakem artrózy je bolest, která je charakterizována kulháním, i když často a zejména na počátku onemocnění lze prokázat pouze změnu v chování. Bolest je generována buňkou, která se nachází v synoviální membráně: tato buňka je žírná buňka, která v případě kloubní artrózy uvolňuje dvě látky – histamin a cytokiny, které přenášejí signál bolesti do mozku.

Zpočátku se bolest projevuje jen tehdy, když jsou klouby nebo klouby velmi stresované, tedy po námaze. V pokročilejších fázích se bolest projevuje tzv.”za studena”, může se snížit během pohybu a znovu se objevovat po intenzivní fyzické námaze.

Pes s artritickou bolestí snižuje svou aktivitu, pohybuje se stále méně, často sedí a již se nezajímá o rodinné aktivity, často mění náladu, projevuje větší podrážděnost a někdy i zvýšenou agresi. Snížení fyzické aktivity má za následek snížení svalové hmoty a svalového napětí a následné zvýšení mechanického namáhání vazů a kloubů a zvýšení tělesné hmotnosti pacienta. Nadváha představuje u tohoto patologického stavu velmi důležitý rizikový faktor.

Všechna plemena psů mohou být ovlivněna osteoartritidou, ale středně velká až velká plemena jsou postižena více.

Diagnóza je založena jak na klinickém hodnocení symptomů, tak na výsledcích rentgenového vyšetření, které umožňuje rovněž určení onemocnění, stejně jako možnou prognózu. V pokročilých stádiích pozorujeme přetváření kloubních okrajů nahromaděním osteofytů (kostní chrupavčité novotvary), které se časem vytváří k tomu, aby rozšířily plochu kloubní jamky a aby tak daly větší stabilitu kloubnímu spojení.

V některých specifických případech jsou vyžadována více specializovaná vyšetření, jako je artroskopie, CT a magnetická rezonance. Zkoumání synoviální tekutiny může být užitečné pro rozlišení artrózy od zánětlivých artropatií (infekční artritidy a imunitou zprostředkované artritidy).

Včasná diagnóza je nesmírně důležitá pro stanovení nejlepšího léčebného postupu a následného časového plánu.

Hlavním cílem léčby je úleva od bolesti a docílení kontroly nad zánětem, čehož lze dosáhnout různými způsoby; snížením tělesné hmotnosti, pravidelným cvičením, lékařským ošetřením, pomocí potravinových doplňků, fyzioterapií a eventuálně i chirurgickým zákrokem.

Aktivní složky obsažené v ProArtLeg® Maxy mohou zlepšit zdraví chrupavek a šlach zvířete. ProArtLeg® Maxi obsahuje aktivní složky, které mohou zpomalit nebo působí proti degeneraci kloubní chrupavky a na rozdíl od NSAID (nesteroidní protizánětlivé léky), může být užíván ve velmi dlouhém časovém období, dokonce i  po celou dobu života zvířete, a to  bez jakýchkoliv kontraindikací.

GLUCOSAMIN a CHONDROTIN SULFÁT

Říká si glukosamin sulfát a je plodem italského výzkumu. Tako látka  dokázala – poprvé na světě – zastavit progresi artrózy, degenerativního onemocnění kloubů. Glukosamin umožňuje zastavit proces “opotřebení a zničení“ kloubů jak u starších psů, tak u psů se zvýšenou sportovní a pracovní aktivitou.

Za normálních okolností je glukosamin v těle přítomen v kloubech, v synoviální tekutině, ve šlachách, vazech a svalech a je vytvářen z glukózy. Při artróze je však prokázána metabolická porucha jeho biosyntézy.

V této situaci přínos glukosamin sulfátu tzv. “zvenku“ kompenzuje nedostatek, který za normálních okolností produkuje organismus.

Podávání glukosaminu a chondroitin sulfátu štěňatům i dospělým nebo starším psům umožňuje, po jejich absorpci, nástup posílení a ochrany kostních a chrupavčitých struktur.

Glukosamin v potravinových doplňcích dostáváme hydrolýzou chitinu, získaného z plášťů některých korýšů (mořských exoskeletonů). Glukosamin je základní složka, která společně s kyselinou hyaluronovou zasahuje do konstrukce nové chrupavky.

Chondroitinsulfát patří do skupiny heteropolisacharidů nazývaných glykosaminoglykany neboli GAG. Ve formě proteoglykanů tvoří základní látku extracelulární matrice pojivové tkáně. Chondroitinsulfát se skládá z opakujících se lineárních jednotek sestávajících z N-acetylgalaktosaminu a kyseliny D-glukuronové. Chondroitin sulfát se nachází v chrupavce.

Aktivita chondroitinsulfátu, zejména v kombinaci s glukosaminem, může podporovat a udržovat strukturu chrupavky (tzv. chondroprotekce).

Zejména:

 • stimuluje syntézu kolagenu, který je hlavním proteinem nacházejícím se v chrupavce;
 • pomáhá snížit aktivitu enzymů, které mohou náhodně zničit to, co zbylo ze zdravých tkání v opotřebovaných kloubech;
 • přivádí vodu do chrupavčivé tkáně. Kloubní chrupavka není vyživována krví, ale synoviální tekutinou, která je nezbytná pro výživu a mazání kloubů. Polštářový efekt chrupavky je tedy závislý na obsahu vlhkosti.

Doplnění glukosamin a chondroitin sulfátu u zvířat s predispozicí k opotřebení chrupavky (ale také u lidí), je zřejmé, že léčba je vhodná jednak jako prevence, jednak při výskytu symptomů, jako je kulhání nebo ztuhlost kloubů.

Bolest způsobená ztrátou kloubní chrupavky, může být léčena přírodními látkami, které jsou již dlouhou dobu předmětem podrobných studií a mohou vyloučit dlouhodobé užívání protizánětlivých léků (NSAID).

ProTriXan ® – Jedná se o brand DDFARMA pro exkluzivní použití veterinární řady DOGOTEKA. Kombinuje ve vyvážené a synergické formě složky přírodních derivací, podrobně studované a ověřené mezinárodní vědeckou literaturou.

 • Garcinium mangostan L. rostlinný výtažek, standardizovaný v polyfenoly. Výtažek získaný z celé rostliny.
 • Garcinium mangostan L *. standardizovaná v xantonech α a γ. Extrakt získaný z oplodí
 • Curcuma longus L. obsažená v kurkuminu

PROČ ProTriXan®? PROTOŽE LÉČBA „MULTI TARGET“ MÁ PŘI PODÁVÁNÍ U DEGENERATIVNÍCH NEMOCÍ MNOHEM VYŠŠÍ ÚČINNOST NEŽ JEDNA SAMOTNÁ SLOŽKA, TÍM, ŽE AKTIVOVUJE A PODPORUJE MNOHO BUNĚČNÝCH CÍLŮ.

Účinky Garcinium mangostanu v buněčné oxidaci a v protizánětlivém procesu – Garcinium mangostan je typickým plodem různých oblastí jihovýchodní Asie. Koncem devadesátých let vědci izolovali xantony z ovoce Mangosteen. Skupina xantonů, polyfenolů odvozených z benzo-y-pyronu, má mnoho farmakologických vlastností, nejzajímavějšími jsou vysoká antioxidační a protizánětlivá síla alfa a gamma mangostinu.

Zakládajíce na antioxidačních účincích tohoto ovoce, někteří vědci založili studie, ve kterých byla zkoumána aktivita gamma mangostinu, jednoho z xantonů, obsažených v ovoci, na akaskádě kyselny arachidonové.  Byla zjištěna schopnost gamma mangostinu inhibovat COX1 a COX2 způsobem závislým na koncentraci, přičemž mechanismus účinku byl založen na selektivní inhibici COX kompetitivním způsobem. Garcinium mangostan působí jako ochrana kloubů, kontrolující zánět a bolest kloubů.

Rovněž Ďáblův dráp (Arpagophytum procumbens DC) je rostlina, u které jsou prokázány osvědčené farmakologické aktivity, které jsou užity, stejně jako Garcinium mangostan, ke zlepšení funkce kloubu a ke kontrole zánětů a bolesti s nimi spojené.  Jeho mechanismus působení je podobný mechanismu působení Garcinia M., protože má schopnost zasahovat do kaskády kyseliny arachidonové. Ďáblův dráp obsahuje fytosteroly, iridoidní glykosidy, flavonoidy. Pro svou analgetickou a protizánětlivou činnost je nazýván přírodním kortizonem.

CURCUMA LONGA L. v kurkuminu

Curcumin je přírodní protizánětlivý prostředek. Podávaný jako potravinový doplněk, kurkumin prokazuje farmakologické účinky, využívané při degeneraci chrupavky a u revmatických artritid.

PROTIZÁNĚTLIVÝ ÚČINEK – mnohé výzkumy ukázaly, že kurkumin může být srovnatelný s běžně užívanými a silnými protizánětlivými léky jako je hydrokortison a fenylbutazon. Na rozdíl od nich nemá však kurkumin vedlejší toxické účinky.

PREVENCE A LÉČBA ARTRÓZY – výzkumy kurkuminu prokázaly, že tento silný protizánětlivý  prostředek může snížit symptomy související s revmatickou artrózou: kurkumin je velmi silný antioxidant; antioxidanty neutralizují volné radikály, které způsobují bolestivý zánět a škody na kloubech postižených artózou. Je to dost významné u starších zvířat, kde mohou způsobovat bolesti spojené s artrózou a stárnutím.

“Kurkumin je jedním z nejsilnějších přírodních protizánětlivých prostředků.”  Dr. Randy J. Horwitz – ředitel lékařů Arizona Center 2006

BIOCELL COLLAGEN®

Je směsí bílkovinných látek: hydrolyzovaného kolagenu typu II, kyseliny hyaluronové, chondroitin sulfátu a esenciálních aminokyselin.

Kolagen, hlavní protein našich tkání, je nezbytný pro strukturu kloubů, šlach a vazů. Kyselina hyaluronová je fluidující / zvlhčující, bezpodmínečně nutná látka pro mazání kloubů.

Kolagen typu II a nejběžnějším typem kolagenu, který se nachází v kloubních chrupavkách a představuje 80 – 90%  celkového obsahu kolagenu.

Biocell kolagen obsahuje hydrolyzovaný kolagen, získaný díky patentované technologii, která umožňuje získat vysoké procento kolagenu II, kyseliny hyaluronové a chondroitin sulfátu, základních složek struktury těla.

Tento hydrolyzovaný kolagen je tvořený molekulární strukturou, která umožňuje včasné přijímání látek a upřednostňuje výraznější regenerační proces tkáně.

SELEN, VITAMÍN E a C

Selen zabraňuje předčasnému  stárnutí kloubů  a kostí; vitamíny E a C jsou antioxidanty. Vitamín C podporuje formování přirozeného kolagenu.

zdroj : dogoteka.si

Categories: Zdraví

0 Comments

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *